Az ünnepélyes átvételt a Konstancától - a legnagyobb román fekete-tengeri kikötővárostól - 30 kilométernyire északra, a Duna-Fekete-tenger-csatorna északi torkolatánál található Midia-fokon, a román légelhárítás kiképző- és gyakorlatozó támaszpontján szervezték meg a román védelmi miniszter és Ludovic Orban kormányfő jelenlétében.
A kormányfő rámutatott: a Patriot rakétavédelmi rakéták Romániába telepítése az Amerikai Egyesült Államokkal kötött stratégiai partnerség eredménye, amely által a román állampolgárok nagyobb biztonságban lesznek. Felidézte, hogy Románia - a NATO-val szemben vállalt kötelezettségét teljesítve - tartósan a GDP két százalékának megfelelő összeget fordít védelmi kiadásokra.
Nicolae Ciuca védelmi miniszter elmondta: Románia a világon a 17., a NATO-ban pedig a 7. olyan állammá vált, ahol hadrendbe állítják a Patriot rakétavédelmi rendszert, amely számos harci helyzetben bizonyította már hatékonyságát. Hozzátette: a Románia által vásárolt ütegek a Patriot jelenleg gyártott legkorszerűbb változatához tartoznak, és a NATO keleti szárnyának légvédelmét, elrettentő képességének növelését szolgálják.
A román védelmi tárca közlése szerint az első Patriot-rendszer átvételével kapcsolatos tesztelés október végén ér véget, az azt kiszolgáló román 74-es Patriot légelhárító ezred kiképzése pedig a jövő évben is folytatódik amerikai katonák közreműködésével.
Az amerikai külügyi tárca és a védelmi minisztérium 2017-ben jelentette be, hogy Románia hét - ballisztikus rakéták és robotrepülőgépek megsemmisítésére is alkalmas - Patriot-üteget vásárol az Egyesült Államoktól 3,9 milliárd dollár értékben.
A román sajtó korábban amerikai forrásokra hivatkozva közölte: a Raytheon által gyártott 56 darab PAC-2 Guidance Enhanced Missile-TBM (GEM-T), illetve a Lockheed Martin által gyártott 168 darab PAC-3 Missile Segment Enhancement (MSE) rakéta a teljes vételár 20 százalékát sem éri el: a csaknem négymilliárd dolláros keretösszeg legnagyobb részét a hét rádiólokációs, illetve tűzvezetési rendszer, az ezeket kiszolgáló berendezések és 28 darab M903-as rakétakilövő jármű beszerzésére fordítják.
Tavaly a Patriot rakétavédelmi rendszert gyártó amerikai Raytheon vállalatcsoport együttműködési megállapodást kötött a repülőszerkezetek kutatására, gyártására és karbantartására szakosodott román Romaero védelmi ipari céggel annak érdekében, hogy a Romaeronál alakítsák ki a Raytheon egyik romániai karbantartási központját azon Patriot rakétavédelmi rendszerek számára.
A román legfelsőbb védelmi tanács 2017 augusztusában hagyta jóvá a hadsereg felszerelésének tízéves fejlesztési tervét, amelynek értelmében Románia 9,8 milliárd euró értékben vásárol fegyvereket és katonai eszközöket.